HACCP | SZKOLENIA | DOKUMENTACJA

Wymogi Sanepidu dla małej gastronomii – co warto wiedzieć?

Mała gastronomia to aktualnie jedna z najszybciej rozwijających się branż. Nic dziwnego, bowiem coraz większa liczba klientów jest zainteresowania smacznym i stosunkowo szybko przygotowywanym jedzeniem. Czym jest mała gastronomia? Co dokładnie oznacza ten termin? Jakie są wymogi Sanepidu dla małej gastronomii?

Czym jest mała gastronomia?

Mała gastronomia to nic innego jak bar szybkiej obsługi, w którym dania podawane są szybko i najczęściej w korzystnych cenach. Ich cechą rozpoznawczą jest to, że zostały wcześniej przygotowane częściowo lub w całości z gotowych półproduktów. Są to wszelkiego rodzaju burgery, tortille, kanapki, zapiekanki lub frytki. Małą gastronomią są także foodtrucki. Warto podkreślić, że wszelkie działania Sanepidu opierają się o wytyczne, które zawarte są ustawie o warunkach żywności i żywienia. Według zasad działalnością gastronomiczną jest produkcja i obrót artykułami spożywczymi. Oznacza to tyle, że wymogi Sanepidu dla małej gastronomii, czyli np. małej budki ze słodkimi przekąskami są dokładnie takie same jak wymogi Sanepidu dla restauracji, która serwuje i produkuje wykwintne posiłki, gdyż podlegają one tym samym przepisom.

Wymogi Sanepidu dla małej gastronomii – kluczowe kwestie

Jakie są wymogi Sanepidu dla małej gastronomii? Najważniejsze kwestie to:

  • jakość wody – woda stosowana w przetwórstwie musi być zdatna do spożycia (niezależnie od działalności);
  • jakość żywności – wszystkie produkty muszą posiadać termin przydatności do spożycia;
  • stan techniczny budynku – osobom przebywającym w budynku i najbliższej okolicy nie może zagrażać niebezpieczeństwo;
  • wyposażenie lokalu – lokal musi być wyposażony w specjalistyczne narzędzia oraz sprzęty, m.in. kuchnie, okapy, chłodziarki oraz zmywarki gastronomiczne;
  • zatrudnieni pracownicy – wszystkie osoby zajmujące się dystrybucją jedzenia muszą posiadać ważną książeczkę zdrowia na potrzeby sanitarno-epidemiologiczne.

Odbiór Sanepidu – na co zwrócić uwagę?

Według prawa każdy lokal gastronomiczny – niezależnie od jego wielkości – musi zostać przed otwarciem odebrany przez Inspektora Sanitarnego. Pozytywny odbiór jest równoznaczny ze wpisaniem lokalu do rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Wniosek o tego typu wpis powinien być złożony minimum 14 dni przed rozpoczęciem działalności. Do odbioru niezbędne jest nie tylko właściwe przygotowanie lokalu, ale także posiadanie potwierdzającej spełnienie powyższych warunków dokumentacji, m.in. księgi HACCP. System HACCP to obowiązek każdego lokalu gastronomicznego, który prowadzi działalność na terenie całej Unii Europejskiej.

Znacie już wymogi sanitarne dla gastronomii, dlatego jeżeli potrzebujecie wsparcia w zakresie systemu HACCP lub opracowania dedykowanej dokumentacji to jesteśmy do Waszej dyspozycji. Oferujemy kompleksową obsługę w zakresie systemu HACCP w sektorze spożywczym i posiadamy grono zadowolonych Klientów. Zapraszamy do nawiązania współpracy.

Znajdź nas także na
Kategorie
Scroll to Top